Broj 1, januar 2004.   Naslovna l BOŠ l CePIT l Forum l O časopisu l Pišite redakciji
 
 
   
 

_______impresum_______

Gl. i odg. urednik
Natalija Lekić

Zamenik gl. i odg. urednika Mirjana Glintić

Uredništvo
Ivana Radić
Nada Milovac
Milan Petrović

Novinari
Ana Ljubomirović
Strahinja Pavešković
Tamara Jakšić
Jelena Dević
Jana Tordaji
Iva Milojević
Miloš Resimić
Hristina Kocić
Pavle Mladenović
Marijana Bradić

Dokumentaristi
Staša Stojićević
Jelena Cekić
Marija Ristić

Urednik fotografije
Jelena Bešlin

Lektori
Marija Drezgić
Dejana Pakledinac
Andriana Janićijević

 
   
 
 
USRED ZIME, KAD MU VREME NIJE
     
Natalija Lekić na prezentaciji prvog broja časopisa u BOŠ-u
 

Još jedna reforma školstva još jednom je zatekla glavne aktere nespremnim. Scenario koji je Ministarstvo napisalo da se po njemu upravljaju prosvetni radnici u toku je uvežbavanja, a samo će oni najuporniji i najizdržljiviji ostati u timu do glavne predstave.

Kako bi nam akteri uopšte bili spremni kada im je traženo da glume bez kompletnog teksta, bez pomoći šaptača i bez postavljene scene?! Škole su nam slabo

opremljene, učitelji prvaka koji su trenutno u fazi premijere bez generalne probe nemaju mnogo pomoći sa strane...

Sve je urađeno na brzinu. Valjda zato ovoj drami nedostaju činovi. Od tekstopisca sada svi očekuju dalje instrukcije. Nije nemoguće ni da im javi da delovi koje su naučili ne odgovaraju. A možda ih i zameni drugim glumcima.

Kada je reč o pozorištu, sve je moguće. No, kada se radi o reformi školstva u Republici Srbiji, nije pohvalno raditi na brzinu pa natenane uviđati greške.

Anketirani profesori i učenici slažu se u jednom - da nam je reforma neophodna. Ako samo pogledamo rezultate istraživanja UNICEF-a, po kojima 2000. godine odličnih nije bilo, a kada znamo da su iste godine u generaciji osmaka 10 procenata činili vukovci, postaje jasno koliko nam je sistem školstva zaostao za svetom. Međutim, koliko će uspeha imati reforma koju uvodimo, pokazaće rezultati.

Za sada su prvaci i njihovi učitelji nosioci bremena nove škole. U srednjim školama, sem izborno-obaveznog predmeta, drugih novina za sada nema, a univerziteti su u fazi pripreme za narednu školsku godinu, kada će reforma visokog školstva zvanično početi.

Primarno znanje stiče se u školama, a alternativno na različitim kursevima i seminarima čiji su organizatori nevladine organizacije, kojih je sve više. Velika je zainteresovanost srednjoškolaca za seminare u Petnici, studenata za jednogodišnje studije Beogradske otvorene škole i Centra za ženske studije i druge slične institucije...

Ovakav vid rada, nažalost, kod nas se ne vrednuje. Bar ne u meri u kojoj bi trebalo. U najvećem broju evropskih zemalja, pohađanjem nekog kursa, osim što sebi obezbedite znanje zlata vredno imate i veću prohodnost u daljem školovanju i radu.

Fenomen poznat kao distance learning sve je cešći oblik učenja u svetu. Kod nas je ovaj metod rada pokrenuo Centar za proučavanje informacionih tehnologija Beogradske otvorene škole, a do sada je završeno nekoliko virtuelnih kurseva. Jedan od njih jeste i ''Mala škola novinarstva'' (www.bos.rs/cepit/novinarstvo), čiji učesnici, inače srednjoškolci, čine redakciju ovih novina.

Koliko smo se za ovih nekoliko nedelja upoznali sa sedmom silom, najbolje govore ove novine, koje su, ujedno, i dokaz da distance learning u osnovi ima dobru ideju, za čiju je realizaciju potrebna volja i tehnička podrška.


Natalija Lekić
glavni i odgovorni urednik

 

Centar za proučavanje informacionih tehnologija Beogradske otvorene škole, e-mail: cepit@bos.rs