Šta predstavlja integrisano sprečavanje i kontrola zagađivanja životne sredine?
Integrisano sprečavanje i kontrola zagađivanja životne sredine predstavlja integrisan pristup kontroli zagađivanja koji podrazumeva svođenje na minimum potrošnje sirovina i energije, sprečavanje ili smanjenje emisija u vazduh, vodu i zemljište, upravljanje otpadom i uzimanje u obzir prekograničnog konteksta.
U Republici Srbiji Zakon o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađivanja životne sredine (Sl. Glasnik RS br. 135/04) definiše način izdavanja integrisane dozvole za postrojenje.
Zakonom o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađivanja životne sredine propisano je da nijedno novo postrojenje u Srbiji ne može započeti rad bez integrisane dozvole, a sva postojeća su u obavezi da ih dobiju najkasnije do 2015. godine.
Integrisana dozvola je odluka nadležnog organa doneta u formi rešenja kojom se odobrava puštanje u rad postrojenja ili njegovog dela, odnosno obavljanje aktivnosti čiji sastavni deo čini dokumentacija sa utvrđenim uslovima kojima se garantuje da takvo postrojenje ili aktivnost odgovaraju zahtevima predviđenim Zakonom o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađivanja životne.
Stanje u Srbiji
Zakonom, koji je usvojen 2004. godine, propisani su uslovi pod kojima će neko postrojenje raditi. Međutim, do sada taj zakon nije poštovan u većoj meri. Prema njegovim odredbama, dozvola treba da važi 10 godina i nijedno novo postrojenje u Srbiji ne može da započne rad bez nje. U Srbiji 182 postrojenja podleže odredbama iz tog zakona.
Sam zahtev za izdavanje dozvole sadrži podatke o postrojenju i njegovoj aktivnosti, kao i emisiji zagađujućih materija, koje proizvodi. Po zakonu, Integrisana dozvola podleže reviziji, ako postoji opasnost da zagađenje izazove štetu po životnu sredinu i zdravlje ljudi. Od usvajanja seta ekoloških zakona maja prošle godine, svake nedelje donese se neki novi podzakonski akt, koji bliže određuje pojedine oblasti.
Na osnovu navedenog zakona nadležnosti za izdavanje dozvola su podeljene u zavisnosti od nivoa organa koji izdaje dozvolu ili odobrenje za izgradnju i početak rada, odnosno izvođenje ili obavljanje aktivnosti, na: republički, pokrajinski i lokalni nivo.
Shodno članu Zakona o planiranju i izgradnji (Sl. Glasnik RS 72/09) definisane su aktivnosti za koje dozvolu za izgradnju izdaje ministarstvo odnosno pokrajinski organ nadležni za poslove izgradnje.
Sve ostalo je u nadležnosti lokalne samouprave.
Lokalne samouprave u procesu integrisanog sprečavanja i kontrole zagađivanja životne sredine
Lokalne samouprave u Srbiji imaju značajnu ulogu u procesu izdavanja integrisane dozvole. S obzirom da proces izdavanja dozvole zahteva određeno znanje i iskustvo potrebno je zaposlene na lokalnom nivou, koji se bave poslovima zaštite životne sredine, dodatno obučiti za ovaj posao.
Dobijanje integrisane dozvole, zasniva se na sprovođenju konsultacija uz učešće javnosti, analizi alternativnih rešenja, utvrđivanju i predlaganju mera kojima se štetni uticaji mogu sprečiti, smanjiti ili otkloniti i predlaganju uslova za primenu standarda najbolje dostupne tehnike (BAT – Best Available Techniques) koje je usvojila Evropska komisija. Dokumenti koji daju informacije o najboljim dostupnim tehnikama su BREF dokumenta koje izdaje Evropski Biro za IPPC.
Do sada su objavljena 33 dokumenta za različite industrijske aktivnosti. Na osnovu svega iznetog potrebno je dodatno ojačati kapacitete kako zaposlenih u lokalnim organima tako i operatera koji su u obavezi da pribave integrisanu dozvolu.
Proces dobijanja integrisane dozvole je složen i zahteva uključivanje širokog spektra aktera – osim zaposlenih u lokalnim samoupravama i vlasnika postrojenja za koje se izdaje integrisana dozvola tu su još i organizacije građanskog društva i građani.
Kako projekat doprinosi procesu integrisanog sprečavanja i kontrole zagađivanja životne sredine
Kroz projekat „Održiva politika životne sredine na lokalnom nivou: ka efikasnom i odgovornom upravljanju urbanim zajednicama u Srbiji“ biće održana 4 jednodnevna treninga vezana za različite aspekte procesa integrisanog sprečavanja i kontrole zagađivanja životne sredine.
Treninzi će biti održani u četiri lokalne samouprave (Bor, Niš, Inđija i Beograd).
U zavisnosti od konkretnih potreba svake od četiri lokalne samouprave kroz treninge će biti obrađivane sledeće teme:
- IPPC direktiva-iskustva zemalja EU (nadležni organi)
- Integrisana dozvola-obaveze koje proističu u procesu izdavanja dozvole, monitoring i izveštavanje nakon izdavanja dozvole
- Tumačenje BREF dokumenata
- IPPC direktiva-iskustva zemalja EU (predstvnici privrede)
- Integrisana dozvola-način popunjavanja zahteva za integrisanu dozvolu, ključni elementi u zahtevu, obaveze nakon dobijanja dozvole tumačenje BREF dokumenata
U projekat je uključeno 8 nevladinih organizacija iz Srbije (Beogradska otvorena škola iz Beograda, Udruženje za lokalni održivi razvoj „Ekolor” iz Inđije, Entuzijasti Kučeva iz Kučeva, Romsko – srpsko prijateljstvo Stablo iz Kragujevca, Asocijacija Duga iz Šapca, Resurs centar iz Bora, Protekta iz Niša i Slobodan prostor iz Gornjeg Milanovca).
Projekat se realizuje uz podršku programa SECTOR koji sprovodi Regionalni centar za životnu sredinu. Program finansira Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA).
Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja Vlade Republike Srbije je aktivno uključeno i podržava aktivnosti na projektu.